porady

Meble kuchenne – jak ustawić ?

Ergonomia kuchni ma kluczowe znaczenie. Rozmieszczenie mebli i sprzętów ma ogromny wpływ na funkcjonalność naszej kuchni. Abyśmy mogli sprawnie działać w kuchni, warto wcześnie zastanowić się nad ergonomią kuchni i odpowiednio zaplanować rozmieszczenie wszystkich elementów wyposażenia. Jak zaaranżować szafki kuchenne i jak rozmieścić wyposażenie kuchni dla maksymalnego komfortu?

Powierzchnia kuchni - jak zaplanować?

W kuchni możemy wyróżnić 5 stref, a aranżacja między nimi nie jest bez znaczenia. Odpowiednio rozplanowane zabudowa kuchenna sprawi, że w kuchni nie będziemy tracić czasu i energii
na bezsensowne przemieszczanie się pomiędzy kuchenką, lodówką i zmywarką. Jakie obszary ma każda kuchnia?

– Obszary przechowywania żywności-lodówki i szafy do przechowywania żywności,

– Schowek na zastawę stołową i drobny sprzęt AGD, Strefa mokra-czyli zlew i zmywarka,

– Strefa przygotowywania posiłków-miejsce na blacie kuchennym, w którym przygotowujemy produkty przed gotowaniem lub pieczeniem,

– Strefa gotowania, w tym urządzenia takie jak kuchenka i piekarnik. W większości kuchni w części kuchennej znajduje się również kuchenka mikrofalowa.

Ergonomiczny układ mebli kuchennych to najlepszy sposób na uporządkowanie kuchni

Dla większości z nas utrzymanie w pełni funkcjonalnego układu kuchni jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji kuchni.

Układ funkcjonalny mebli kuchennych ma zapewnić nam tzw. Trójkątną zasadę rozmieszczenia mebli i sprzętów. Zasada ta dotyczy lodówek, zlewozmywaków oraz odległości między kuchenką

A piekarnikiem, czyli stref przechowywania, mycia i gotowania. Więc który układ jest najlepszy?

1. Odległość między lodówką a zlewem powinna wynosić od 120 do 210 cm.

2. Odległość między zlewem a miejscem do gotowania (kuchenka / piekarnik) powinna wynosić od 120 do 210 cm. W mniejszych kuchniach możemy ją ograniczyć do 90 cm.

3. Odległość między lodówką a kuchenką powinna wynosić co najmniej 120 cm, ale nie więcej niż 270 cm.

Odległości te dobieramy tak, aby nie ograniczać nas zbytnio w kuchni, jednocześnie zbyt duża odległość nie zmusi nas do marnowania zbyt dużej ilości energii, przez co sprzęt nie będzie mógł normalnie się poruszać. W ergonomicznej kuchni wszystkie niezbędne urządzenia i akcesoria powinny być pod ręką.

Jak ustawić szafki dolne i górne?

Czasami układ kuchennych mebli wymusza na nas metraż pomieszczenia. W małej kuchni oczywiście będziemy mieć mniejsze pole do popisu niż w dużej. W projekcie kuchni warto jednak wciąż dążyć do zachowania zasady trójkąta kuchennego. Pomogą nam w tym różne układy zabudowy kuchennej.

Układ jednorzędowy

Kuchnia jednorzędowa jest zbudowana tylko na jednej ścianie. Z tego powodu jest zwykle stosowany w małych i kompaktowych kuchniach. Oczywiście możemy jednocześnie korzystać z szafek
górnych i dolnych. Jednak wszystkie zostaną umieszczone w jednej linii. Trudno tutaj zrealizować zasadę trójkąta roboczego, wolelibyśmy raczej mówić o funkcjonalnych liniach kuchennych.
Dlatego te urządzenia będą ustawione na tej samej linii konstrukcyjnej, ale między nimi powinna być wystarczająca odległość.

Układ dwurzędowy

W systemie zastosowano dwa rzędy mebli ustawionych równolegle i zwróconych do siebie. Dwurzędowa kuchnia byłaby idealnym rozwiązaniem dla dłuższych i szerszych pomieszczeń. W takim przypadku odległość między szafkami nie powinna być mniejsza niż 90 cm. Najlepsza odległość to 120 cm. Otwarta kuchnia wykorzystuje również dwa rzędy budynków. W tym przypadku rząd mebli stanowi granicę oddzielającą kuchnię od części dziennej.

Układ w kształcie litery L

To jeden z najczęściej wykorzystywanych układów zarówno w naszych domach, jak i niewielkich aneksach kuchennych w bloku. Jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się na dużych i małych powierzchniach, w kuchniach otwartych i zamkniętych. W tak zaaranżowanej kuchni meble znajdą się przy dwóch przyległych do siebie ścianach. Dla zachowania trójkąta roboczego wystarczy zaplanować lodówkę i zlew przy jednej ze ścian, natomiast przy drugiej ustawić płytę grzewczą wraz z piekarnikiem.

Jak zaaranżować górną szafkę?

Szafkę górną używamy zwykle na dwa sposoby. Dolna półka to dobre miejsce do przechowywania naszej najczęściej używanej zastawy stołowej, zastawy stołowej i produktów. Najwyższy jest idealny do przechowywania przedmiotów, które są używane sporadycznie. Dlatego nawet w małej kuchni należy zadbać o to, aby szafek ściennych było jak najwięcej. Umieszczamy je bezpośrednio nad dolną zabudową, zwykle 60 cm nad blatem. Jednak odległość w dużej mierze zależy od wzrostu użytkownika Szafka górna jest zwykle stosunkowo płytka. Może to zapobiec uderzeniu ich głową podczas pracy przy blacie.