porady

Jak praktycznie i nowocześnie urządzić kuchnie?

Wybór odpowiednich mebli oraz sprzętów, a także ich rozmieszczenie w pomieszczeniu, potrafi spędzać sen z powiek. Wiele osób zastanawia się jak praktycznie i nowocześnie urządzić kuchnię, aby mieć pewność, że będzie ona
funkcjonalna przez wiele lat. Niestety nie ma jednego rozwiązania, które sprawdzi się zawsze, bowiem każda osoba ma inne potrzeby. Są jednak pewne uniwersalne wskazówki, którymi można się kierować i o nich dzisiaj opowiemy!​​​

Ergonomia

Czyli odpowiedni układ mebli oraz sprzętów
Urządzając nowoczesną i praktyczną kuchnię warto zadbać o wydzielenie strefy:
zapasów – lodówka i szafki na produkty spożywcze;
przechowywania – szafki na talerze i garnki;
zmywania-zlewozmywak i zmywarka; przygotowywania – blat roboczy; gotowania – płyta indukcyjna itp.
Taki podział ułatwi korzystanie z pomieszczenia. Każdy sprzęt będzie miał w nim swoje miejsce, zaś sam układ
wyposażenia wpłynie na komfort przemieszczania się. Np. nie stracimy czasu przy wyciąganiu naczyń ze zmywarki i wkładaniu ich do szafek, jeśli strefa zmywania i przechowywania będą obok siebie!

Meble

Jednym z ważniejszych aspektów w dobrze urządzonych, nowoczesnych kuchniach są meble. Te zaś powinny być na tyle pojemne, aby pomieścić wszystkie zapasy oraz naczynia, a przy tym mieć odpowiednią wysokość. Jest ona ważna szczególnie w przypadku dolnych szafek, bowiem przekłada się na komfort podczas gotowania oraz sprzątania. Wysokość blatu należy dobrać do wzrostu domowników. Najlepiej, żeby znajdował się 10-15 cm poniżej łokcia stojącej osoby. Za to, że dane pomieszczenie jest praktyczne, odpowiada także zastosowana w nim nowoczesna technologia. Urządzając kuchnię warto zatem sięgnąć po szafki z obrotowymi półkami, organizerem lub z nowoczesnym systemem cichego domyku szuflad.

Trójkąt roboczy

Dobrym rozwiązaniem w urządzaniu pomieszczenia jest ustawienie trzech najważniejszych sprzętów – lodówki, kuchenki i zlewu – w kształcie przypominającym trójkąt. Jest to praktyczne z tego względu, że właśnie z nich korzystamy najczęściej i dobrze, aby były możliwie najbliżej siebie. Najlepiej, jeżeli sprzęty AGD wyznaczają wierzchołki trójkąta i są od siebie oddzielone blatem roboczym. Jeśli układ pomieszczenia wymusi ustawienie ich w jednej linii, warto rozdzielić lodówkę i piec zlewem.

Styl

Na koniec warstwa estetyczna, równie ważna, jak praktyczna. Doskonale wiemy, że wielkość sprzętów, pojemność szafek czy ich rozmieszczenie odpowiada za komfort poruszaniasię. Zaś wygląd wymienionego wyposażenia przekłada się na komfort psychiczny. W kuchni spędzamy bardzo wiele czasu w ciągu każdego dnia, dlatego podczas jej urządzania warto zadbać o to, by była nie tylko praktyczna i nowoczesna, ale także satysfakcjonująca pod względem wizualnym!