porady

W której części kuchni zamontować zlewozmywak?

Nie tylko wybór wyposażenia do domu może sprawiać problem.
Zagwozdką jest także odpowiednie rozmieszczenie mebli, AGD czy sprzętów. Nie wiesz, w której części kuchni najlepiej zamontować zlewozmywak?
Chcesz, aby ładnie wyglądał, ale był przy tym funkcjonalny?
Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, jak to zrobić.

Ergonomia pomieszczenia, a zamontowanie zlewozmywaka

Pamiętasz nasz materiał o ergonomii kuchni i podziale pomieszczenia na strefy? Jeśli nie to koniecznie go przeczytaj! A jeśli tak, to dobrze wiesz, że najlepiej jest podzielić pomieszczenie na 5 stref. Jedną z nich jest właśnie strefa zmywania która, powinna się znaleźć pomiędzy strefą przechowywania i gotowania. Strefa przechowywania to szafki na garnki, talerze, szklanki i sztućce. Strefa przygotowywania to blat roboczy do krojenia mięsa, obierania warzyw i innych tego typu czynności.

Aranżacja pomieszczenia – przydatne wskazówki

Pamiętaj, że umiejscowienie zlewozmywaka będzie zależało też od hydrauliki. Jeśli nie budujesz domu od podstaw, kuchnia ma już instalację wodną i kanalizacyjną w określonym miejscu. Niestety ogranicza to pole manewru. Na szczęście zawsze możesz poprowadzić instalację inaczej, lecz wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Zrezygnuj z montowania tego elementu wyposażenia blisko kuchenki. Woda może bowiem uszkodzić płytę lub zachlapać palniki, a to bywa niebezpieczne. Szczególnie wtedy, gdy masz na nieosłoniętej patelni, np. rozgrzany olej.

Zlewozmywak w kuchni-które miejsce na montaż jest najlepsze?

Pamiętaj, że ten element wyposażenia jest istotną częścią trójkąta roboczego. Czyli tej części pomieszczenia, w której spędzasz najwięcej czasu. Mycie naczyń po posiłku, mycie warzyw i owoców, czyszczenie komory i kranu. To wszystko wykonujesz w jednym miejscu. Zadbaj więc o przestrzeń po obu stronach wyposażenia. Szybko docenisz fakt, że możesz swobodnie wyciągnąć rękę po kolejną marchewkę lub odłożyć umyty talerz na bok. Dobrym wyborem jest zlewozmywak z ociekaczem, czyli miejscem specjalnie przeznaczonym na odkładanie umytych przedmiotów. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie wybranego modelu pod oknem. Wtedy jest on dobrze oświetlony, co pomaga podczas pracy lub czyszczenia. Można go także umieścić w szafce narożnej-będzie to świetne zagospodarowanie wolnej przestrzeni, która często zostaje pusta. W dużych kuchniach można zamontować zlew na wyspie. Oczywiście cały czas pamiętając o zasadach ergonomii i podziale na pięć stref.​