porady

Blat kuchenny z laminatu

Laminowane blaty kuchenne nie tylko dobrze wyglądają, ale także są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, które nie są trudne do znalezienia w kuchni. Ponadto jego zakup jest bardzo przyjazny dla budżetu rodzinnego. Jak jest wykonany i jaki blat wybrać?

Laminowany blat – z czego jest wykonany?

Podstawą blatów laminowanych jest płyta wiórowa. Jego powierzchnia od spodu pokryta jest laminatem, mocowana folią równoważącą oraz pokryta termoutwardzalnym HPL. Laminat składa się z kilku warstw papieru. Każdy z nich jest utwardzany i impregnowany żywicą syntetyczną. Folia wysokociśnieniowa wzmacnia blat roboczy i zapobiega przedostawaniu się wody do jego struktury. Dlatego ten typ stołu warsztatowego jest bardzo odpowiedni do użytku w kuchni i można go łatwo zainstalować w pobliżu zlewu. Nie musisz martwić się o jego trwałość. Sama warstwa wierzchnia jest jego warstwą dekoracyjną. Może przybierać różne formy i imitować różne rodzaje materiałów: drewno, magmę wulkaniczną, piasek czy kamień.

Powierzchnia i grubość blatu

Jeśli zależy nam na stylowym wystroju wnętrza, wybieramy blat o grubości 38 mm. Powierzchnia blatu jest równie ważna, jak jego grubość. Gładka powierzchnia szybciej się brudzi (mogą być na niej widoczne odciski palców), ale za to jest łatwiejsza do czyszczenia. Z drugiej strony w przypadku matu brud będzie mniej widoczny. Jeśli zależy nam na tym, aby blat imitował drewno lub kamień, wybierzmy laminat o chropowatej powierzchni. Jak kolor blatu wpłynie na projekt kuchni i jak połączyć jej kolor z innymi meblami kuchennymi? Blaty laminowane z jasnego drewna (np. Blaty dębowe) doskonale sprawdzą się w kuchniach urządzonych w stylu skandynawskim. W nowoczesnej kuchni – jeśli zdecydujemy się na jasne meble – możemy spokojnie wybrać ciemny laminat.

Plusy blatu z laminatu

Niezaprzeczalną zaletą laminowanych blatów kuchennych jest ich cena. Koszt zakupu będzie oczywiście różnił się od grubości i wykończenia powierzchni, ale zawsze będzie niższy niż w przypadku blatu drewnianego. Blaty laminowane są również łatwe w montażu. W razie potrzeby można go łatwo dociąć lub zastosować specjalną okleinę meblową jako wykończenie wierzchnie. Jest trwały i odporny na plamy, nawet jeśli przypadkowo rozlejesz na niego kawę lub czerwone wino, nie pozostawi trudnych do usunięcia plam.